Stara prawda głosi, że liczy się pierwsze wrażenie. Gdyby przenieść te słowa do warunków rynku pracy i rekrutacji, można byłoby więc stwierdzić, że liczy się wrażenie, jakie CV kandydata robi na potencjalnym pracodawcy. Jest to przecież pierwszy kontakt osoby poszukującej pracy z osobą poszukującą pracownika. Jeśli na tym etapie nie uda nam się zwrócić na siebie uwagi rekrutera, zapaść w jego pamięć i sprawić, że zechce nas poznać, na nic nasze umiejętności interpersonalne i nawet najlepiej opanowana sztuka autoprezentacji. A więc jak napisać odpowiednie CV? Podpowiadamy!
CV krok po kroku
Przede wszystkim, CV powinno być przejrzyste, czytelne i uporządkowane. Najlepiej rozpocząć przygotowywanie CV od zebrania najważniejszych informacji na temat swojego doświadczenia, które chcemy przekazać potencjalnemu pracodawcy. Zanim przystąpimy do pisania, warto dokładnie przeanalizować tekst ogłoszenia i profil firmy, aby ocenić, które z naszych umiejętności i doświadczeń będą najbardziej istotne. Ponieważ CV nie powinno być zbyt długie, należy unikać bardzo rozległych opisów. Każdy z nas na swojej drodze zawodowej zdobywa bardzo różnorodne doświadczenia, jednak nie wszystkie będą istotne z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.
Warto zastanowić się, które doświadczenia i umiejętności są kluczowe i należy opisać je w życiorysie, a które warto na tym etapie pominąć, aby potem porozmawiać o nich podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Konieczne jest zachowanie chronologii, która pomoże pokazać nasz rozwój zawodowy. Przyjmuje się, że przebieg zatrudnienia, a po nim historię edukacji, należy prezentować w kolejności od bieżących do najstarszych.
Jak natomiast powinna prezentować się wizualna strona naszego życiorysu?
To bardzo istotna kwestia, bo nawet najlepsza treść może pozostać nieczytelna i zniechęcić osobę analizującą CV. Aby zachować przejrzystość, należy przede wszystkim unikać ozdobnych czcionek i różnej wielkości liter. Kolorowy tekst jest również niewskazany – najlepiej prezentuje się tekst w kolorze czarnym lub granatowym. Ważne jest też używanie punktorów i wyróżników, które pomogą zwrócić uwagę na najważniejsze kwestie w naszym CV.
Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest długość życiorysu. Im dłuższy dokument, tym trudniej utrzymać zainteresowanie czytających go osób. Przyjmuje się, że CV powinno zmieścić się na dwóch lub maksymalnie trzech stronach A4. Z tego też względu kluczowe jest opisane już odpowiednie przygotowanie do pisania życiorysu. Określenie najważniejszych elementów pozwoli uniknąć zbyt długiego tekstu.
Po przygotowaniu odpowiedniego CV pozostaje już tylko zadbać o to, by na rozmowie kwalifikacyjnej utrzymać dobre wrażenie profesjonalnego kandydata do pracy.