Praca i studia – jak to pogodzić?

0
171

Studia to najlepszy czas na zdobywanie wiedzy i nowych doświadczeń. Wiele studiujących osób prócz nauki podejmuje się również pracy. Najczęstszym powodem podjęcia pracy podczas studiów są kwestie finansowe, ale spora część studentów decyduje się na pracę by zdobyć pierwsze doświadczenie, które będzie przydatne w przyszłości, gdy po odebraniu dyplomu wejdą na rynek pracy. Jednak czy na pewno da się to wszystko razem pogodzić? W dalszej części artykułu poznasz kilka sposobów na godzenie studiów z pracą.

Jak pogodzić studia z pracą?

Najlepszym sposobem na godzenie studiów z pracą jest podjęcie studiów w trybie zaocznym. W ten sposób zajęcia będą się odbywać w weekendy, co daje nam pięć dni roboczych, podczas których możemy podjąć pracę nawet na pełen etat. Niestety nie jest to rozwiązanie odpowiednie dla wszystkich, ponieważ nie każdy kierunek ma możliwość wyboru trybu zaocznego oraz nie wszystkim taki tryb studiowania odpowiada.

Studia dzienne – jak to pogodzić?

Przy studiach dziennych może być trudnej znaleźć pracę, którą łatwo będzie pogodzić z zajęciami, jednak nie jest to całkowicie niemożliwe. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Bardzo częstym rozwiązaniem przy studiach dziennych jest podjęcie pracy w weekendy. Nie musimy wtedy pilnować godzin zajęć, ponieważ całe dwa dni weekendu możemy poświęcić na pracę. Przy takim rozwiązaniu warto pamiętać, by w dni powszednie poświęcić więcej czasu na naukę, gdyż w weekend możemy tego czasu mieć za mało.

Podczas studiów dziennych również można podjąć pracę na etat, trzeba jednak zwrócić uwagę na kwestie, które ułatwią nam godzenie studiów z pracą. Przede wszystkim przed podjęciem pracy warto, byśmy znali pełny rozkład swoich zajęć na uczelni tak, żeby wiedzieć w które dni mamy więcej czasu na wykonywanie pracy, a które dni mamy całkiem wypełnione zajęciami na uczelni. W ten sposób będziemy wiedzieli w które dni powszednie możemy przyjść do pracy. Podczas poszukiwania pracy warto zwracać uwagę, czy pracodawca jest przychylny osobom studiującym, czy grafik jest elastyczny i można go dopasować do swoich potrzeb. Na rozmowie o pracę należy wspomnieć, że jesteśmy studentami i przedstawić dni lub godziny, w których możemy pojawić się w pracy tak, żeby pracodawca mógł się zorientować w naszej dyspozycyjności. Warto również samemu być elastycznym w takich kwestiach i poświęcić swój wolny czas, który spędzilibyśmy np. ze znajomymi lub przed komputerem, na pracę tak, żebyśmy w inne dni mogli mieć więcej czasu na naukę.

Obecnie rynek pracy jest otwarty na osoby studiujące, które wnoszą nową energię i pomysły, szukają nowych rozwiązań. Warto podczas studiów rozejrzeć się za pracą, choćby w charakterze dorywczym, by zyskać pierwsze doświadczenia i po zakończeniu studiów wejść na rynek pracy z ciekawym CV.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here