Stres w pracy

0
148

Dziś człowiek nie potrafi żyć spokojnie. Gonią go terminy, zobowiązania i wciąż wzmaga się gonitwa za dobrem materialnym, gdyż nikt nie chce być gorszy pod tym względem od kolegi, przyjaciela, czy sąsiada. Dziś tempo życia jest ogromne zarówno w pracy, jak i po godzinach pracy, gdy trzeba w domu wykonać tysiąc czynności i doba jest za krótka. Na każdym kroku człowiekowi towarzyszy stres, który rujnuje zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi.

Czy możliwe jest zarządzanie stresem w pracy i w domu?

Być może jest to możliwe w jakimś stopniu, lecz na pewno nie do końca. Stres nie byłby zbyt szkodliwy, gdyby człowiek mógł nad nim zapanować i nieustannie minimalizować go. Lecz najczęściej nie potrafimy zapanować nad takimi dynamicznymi emocjami. Zapanowanie nad stresem pomogłoby nam zachować równowagę psychiczną, a tym samym zdrowie. Czynnikami wywołującymi stres są czynniki umysłowe, anatomiczne, fizyczne i fizjologiczne.

Co powoduje stres?

Powodem stresu w pracy jest nadmiar obowiązków, z których trudno się wywiązać, gdy jest ich o wiele za dużo, jak na jednego człowieka. Jak również rywalizacja pomiędzy pracownikami i gonitwa za awansem lub utrzymaniem się na swoim stanowisku. Na stres narażone są już dzieci szkolne i młodzież, jak również osoby dorosłe w każdym wieku, a zwłaszcza te, które są w wieku tak zwanym produkcyjnym. Stres wpływa na zdrowie człowieka i doprowadza do powstania wielu chorób, jak wrzody żołądka, nowotwory, nadciśnienie tętnicze, zawał, udar, nerwice i depresje.

Jak również często prowadzi do nadwagi, bo jest zajadany. W chwilach stresujących wielu sięga po tabliczkę czekolady, lody, batoniki, lub słodkie ciasta. A to przyczynia się w bardzo szybkim tempie do zwiększenia wagi ciała. Wiele istniejących chorób jest skutkiem niezdolności człowieka do radzenia sobie ze stresem. Niewielki stres nie jest niczym szkodliwym dla ludzi, gdyż podnosi adrenalinę, dodaje energii, zachęca do działania. Zwiększa również możliwość radzenia sobie z wymogami adaptacyjnymi otoczenia i poprzez to umożliwia większy rozwój psychiczny. Lecz silny stres wprowadza wiele silnych i niezdrowych emocji, które zabijają ludzi.

Podstawowe pytanie brzmi, jak wyeliminować stres ze swojego życia? Czy możliwe jest zarządzanie stresem w pracy tak, aby nie zabierał nam zdrowia? Jak radzić sobie ze stresem już od wielu dziesięcioleci jest tematem badawczym wielu naukowców. Wielu z nich doszło do wniosku, że lekiem są poznawcze i behawioralne wysiłki skierowane na opanowanie zewnętrznych i wewnętrznych trudności. Jak również lekiem jest redukowanie ich, albo przynajmniej ich tolerowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here