Strona główna
Firma
Tutaj jesteś

Czy faktoring to szansa dla Twojej firmy?

12 lutego 2020

Jeśli Twoja firma regularnie wystawia faktury z odroczonym terminem płatności, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że ten fakt może wywoływać szereg problemów w prowadzeniu biznesu. Mogą być to kłopoty związane z utrzymaniem płynności finansowej, albo z dalszym rozwojem firmy. Możesz mieć świetny pomysł na rozbudowę swojej działalności gospodarczej, lecz masz związane ręce, jeśli najbliższe środki na inwestycje pojawią się na koncie w perspektywie wielu miesięcy. Mało tego, odległe terminy płatności mogą zakłócić działanie firmy na najbardziej podstawowym poziomie.

Kiedy zaczynają się problemy

W którymś momencie może zabraknąć funduszy na materiały do produkcji albo pensje dla pracowników. Może się to skończyć zaległościami w opłatach składek ZUS, albo podatków, czyli poważnymi problemami które trudno będzie później naprawić. Twoja firma może wpaść w spiralę długów, z której się już nie podniesie. Brzmi to przerażająco i może spędzać sen z Twoich oczu. Jednak nie warto załamywać rąk. Od lat na rynku usług finansowych istnieje skuteczne rozwiązanie dla twoich problemów związanych z płynnością finansową i planowaniem przyszłości Twojej działalności. Jest to faktoring dla biznesu.

Czym jest faktoring?

Używając specjalistycznego słownictwa, faktoring to wykup przez usługodawcę nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw należnych im od kontrahentów. Mówiąc prościej, faktoring to usługa, dzięki której twoja firma może szybko i sprawnie otrzymać solidny zastrzyk finansowy, bez zbędnych formalności. W praktyce polega ona na odsprzedaży faktur z odroczonym terminem płatności firmie faktoringowej. Oczywiście oznacza to poniesienie pewnych dodatkowych kosztów. Jednak jeśli liczy się czas, a na szali leży los Twojej firmy, nie należy obawiać się faktoringu. Często poniesione koszty będą niższe od pożyczki w banku. Na dodatek jeśli twoja firma ma nie najlepszą historię kredytową, albo zaległości w opłatach składek ZUS, faktoring pozabankowy może być jedynym wyjściem.

Firmy faktoringowe dzielą się na takie, które są związane z sektorem bankowym i pozabankowe. Te, które są niezależne od banków, zazwyczaj wykazują bardziej liberalne podejście do przedsiębiorstw z przejściowymi problemami. Oczywiście w wyniku tego koszty samej usługi mogą się znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi firmami oferującymi tę usługę. Mimo że podstawowym kosztem faktoringu są odsetki od udzielonej zaliczki, należy również zwrócić uwagę na dodatkowe opłaty wynikające z treści podpisanej umowy. Faktor, czyli usługodawca w branży faktoringu, czerpie swoje wynagrodzenie z prowizji, która jest dodawana do odsetek.

Redakcja worldpromocja.pl

Jesteśmy Twoim przewodnikiem po świecie biznesu i finansów. Nasza redakcja dostarcza rzetelnych informacji, inspirujących historii oraz praktycznych porad, aby wspierać Cię w osiąganiu sukcesów w Twojej karierze zawodowej i zarządzaniu finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

kredyt na nowy samochód
Usługi elektryczne
kontrola finansów

Jesteś zainteresowany reklamą?