Faktoring to jedna z tych usług finansowych, która nie bez przyczyny traktowana jest w świecie biznesu jako doskonała inwestycja w rozwój firmy. Między innymi to właśnie dlatego usługa ewoluowała i rozszerzyła się na wiele różnych rodzajów. Jak faktoring zwykły i faktoring odwrócony może zapewnić powodzenie w negocjacjach z klientami?
Faktoring wierzytelności – jak może pomóc firmom w trudnej sytuacji finansowej?
Faktoring to idealna propozycja dla każdej firmy, która regularnie doświadcza problemów z odzyskaniem należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Niestety taki krajobraz polskiego biznesu potwierdza zatrważająca liczba firm. Już około 70% podmiotów, według badań wykonanych przez Biuro Informacji Gospodarczej ma do czynienia ze zjawiskiem zatoru finansowego trwającego dłużej, niż 2 miesiące.
Gdy firma wystawia średnio kilka faktur dziennie, a problem z uzyskaniem zapłaty w terminie dotyczy zaledwie kilku przypadków, nie dzieje się nic, co mogłoby mieć realny wpływ na funkcjonowanie firmy. Inaczej jednak wygląda sytuacja, gdy firma jest podwykonawcą jednego dużego przedsiębiorstwa, a jedyna w miesiącu faktura nie jest opłacana przez 60, 90, czy 120 dni. To może prowadzić tylko do jednego – ogromnego problemu z płynnością finansową, która prowadzi do upadłości. W odpowiedzi na takie wyzwania polskiego biznesu powstała usługa faktoringu – możliwości sprzedaży należności z tytułu faktur firmie, która za prowizją natychmiast przeleje wartość faktury, uwalniając tym samym potencjał do dalszej działalności.
Faktoring a relacje z klientami
Usługa faktoringu to szereg zalet – relatywnie niska cena usługi, całkowita elastyczność w zakresie częstotliwości korzystania z możliwości sprzedania faktury, a przede wszystkim poprawa kondycji firmy w obszarze zarządzania aktywami obrotowymi.
To jednak, co stanowi nie mniej ważną korzyść to utrzymanie pozytywnych relacji z klientem. Wielu dużych kontrahentów bazuje w swoim modelu biznesowym na podwykonawcach, którzy w praktyce działają tylko dla jednego klienta. Czy zatem rozsądnym byłoby stosować bardziej bezpośrednie formy odzyskania należności w stosunku do partnera, który jednocześnie jest naszym jedynym żywicielem? Faktoring to alternatywa, która pozwoli na szybkie otrzymanie stosownej zapłaty z zewnętrznego źródła bez pogarszania relacji z klientami.
Popracujmy nad relacjami z dostawcami – faktoring odwrotny
Z drugiej strony możemy pomyśleć o relacjach z dostawcami – firmami, które zaopatrują nas w surowce, materiały i półprodukty. W wielu sektorach gospodarki zasady współpracy są bardzo proste – im szybciej opłacisz, tym większy rabat otrzymasz. To niezwykle atrakcyjna okazja, szczególnie, gdy nasze zamówienia są wykonywane rzadko i są dużo warte.
W takiej sytuacji warto skorzystać z usługi faktoringu odwrotnego, w ramach którego faktor udostępnia nam środki niezbędne do rozliczenia się z dostawcą. Dzięki temu dostawca zyska do nas zaufanie, a my otrzymamy rabat, który może sięgnąć nawet kilkunastu procent wartości zamówienia.
Więcej o faktoringu dowiesz się na https://pragmago.pl/
Materiał zewnętrzny