Po długim, regularnym rozsyłaniu CV w różne miejsca, nareszcie odbierasz przychodzące połączenie, a po drugiej stronie słuchawki słyszysz rekrutera zapraszającego cię na rozmowę. Cieszysz się, być może chwalisz partnerce lub przyjaciółce, zastanawiasz się, co na siebie włożyć ale… zaczynasz się też zastanawiać, o co pytać pracodawcę, kiedy zapyta, czy masz jakieś pytania dotyczące pracy. W takim wypadku musisz dokładnie przemyśleć, jakie są twoje oczekiwania względem nowej pracy, jakie są twoje potrzeby i czego wymagasz od firmy, w której będziesz pracować.
Najważniejsze pytania
Jeżeli rekruter nie poinformował o tym z góry, powinieneś koniecznie zapytać w pierwszej kolejności o rodzaj umowy, na podstawie której będziesz pracować w nowym miejscu. Być może zależy Ci na utrzymaniu jak najdłuższej współpracy i odkładaniu składek na emeryturę i musisz mieć umowę o pracę, a może wciąż studiujesz i najbardziej opłacalną dla ciebie umowa jest umowa zlecenie?
Istotną informacją jest też ta o długości i ilości przerw. Czy mamy tylko jedną, krótką, którą musimy zameldować specjalnym chipem, a może sami wyznaczamy sobie czas na odpoczynek?
Jeśli do pracy docierasz samochodem, bo na przykład dojeżdżasz z daleka, koniecznie zapytaj o to, czy w firmie są wyznaczone miejsca parkingowe dla pracowników oraz czy trzeba za nie dodatkowo płacić. Nie chcesz przecież tracić codziennie godziny czasu na parkowanie pod obleganym biurowcem.
O co jeszcze zapytać pracodawcę?
O urlop! To coś, o czym często zapominamy lub wstydzimy się zapytać, gdyż jest to sprawa odległa, ale warto ustalić to na samym początku. Jeśli pracujesz na umowie o pracę, nie ma tu co prawda zbyt dużego pola do manewru, ale jeśli jesteś zatrudniony w oparciu o umowę cywilno-prawną, konieczne jest, abyś wiedział, w jaki sposób przydzielane są urlopy.
No i na koniec, sprawa absolutnie konieczna. Zarobki i możliwości awansu. Upewnij się, czy widełki z ogłoszenia są aktualne, jaka jest stawka brutto i netto, czy zarabiasz za godzinę, czy jest ustalona stawka miesięczna. Musisz mieć także jasną informację o drodze do awansu. W pracy, w której nie możesz się rozwijać, zaczniesz się szybko nudzić.
Aby zdecydować, o co pytać pracodawcę podczas rozmowy, musisz przemyśleć, jakie są twoje podstawowe wymagania i czy są jakieś czynniki, których brak w nowej firmie absolutnie ją przekreśla. Przed rozmową warto wypisać sobie to wszystko na kartce i przećwiczyć kilka razy przed lustrem, aby nie zapomnieć o nich wspomnieć podczas rozmowy. Powodzenia!