Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Pożyczka a forma zatrudnienia

18 lutego 2020

Ubieganie się o pożyczkę nie zawsze przebiega pomyślnie. Należy mieć na uwadze, iż instytucje oferujące takie produkty finansowe są zobowiązane do badania zdolności kredytowej interesantów. Na tej podstawie oceniane są szanse na to, że dana osoba będzie regulować poszczególne raty zobowiązania w wymaganych terminach. Wbrew pozorom takie badanie nie ma charakteru subiektywnego, lecz warunkowane jest ściśle określonymi w ustawie kryteriami.

Gdzie zasięgnąć informacji?

Tym samym niezbędne jest w pierwszej kolejności zasięgnięcie informacja z Biura Informacji Kredytowej. Jest to specjalny rejestr, w ramach którego ujęta jest historia wszystkich zobowiązań finansowych, jakie w przeszłości regulowała dana osoba. Jeżeli okaże się ona niesolidnym dłużnikiem, pracownicy firmy pożyczkowej mają nie tylko prawo, ale również obowiązek wydania decyzji odmownej. Tym sposobem ustawodawca chroni obywateli przed niewypłacalnością oraz popadnięciem w tak zwaną spiralę zadłużenia.

Ocena zdolności finansowej

Kluczowa dla oceny zdolności finansowej jest również pożyczka a forma zatrudnienia danej osoby. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, iż ludzie wykonujący pracę na podstawie umów cywilnoprawnych mają trudności z uzyskaniem odpowiedniej sumy pieniędzy. Otóż kontrakt oparty na prawie cywilnym może zostać wypowiedziany w każdym momencie. Sprawia to, że sytuacja finansowa zleceniobiorców i wykonujących umowę o dzieło jest daleka od stabilności.

Inaczej wygląda kwestia wykonywania obowiązków zawodowych na podstawie umowy o pracę. Jest to kontrakt, który wiąże się dla pracownika z wieloma udogodnieniami. Przede wszystkim rozwiązanie takiej umowy może nastąpić jedynie w ściśle określonych przypadkach. Jednocześnie pracowników chroni wówczas rozporządzenie rządowe warunkujące wysokość płacy minimalnej. Tym samym osoba, która posiada umowę o pracę, z powodzeniem może ubiegać się o kredyt lub pożyczkę. Nieco bardziej złożona kwestia występuje w przypadku przedsiębiorców. Otóż prowadzenie przez nich działalności gospodarczej nie zawsze musi wiązać się z osiąganiem znacznych dochodów. Istnieje wiele małych firm, które ponoszą straty.

Dlatego wszczynając procedurę w przedmiocie ubiegania się o zobowiązania finansowe przedsiębiorcy są zobligowani do udostępnienia do wglądu pracownikom banku ksiąg rachunkowych. Na ich podstawie oceniają oni zdolność kredytową właściciela firmy. Warto nadmienić, iż dobrze prosperujące przedsiębiorstwa zwykle mogą występować o znaczne pożyczki. Wynika to z faktu, iż właściciel firmy ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za długi.

Redakcja worldpromocja.pl

Jesteśmy Twoim przewodnikiem po świecie biznesu i finansów. Nasza redakcja dostarcza rzetelnych informacji, inspirujących historii oraz praktycznych porad, aby wspierać Cię w osiąganiu sukcesów w Twojej karierze zawodowej i zarządzaniu finansami.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wiata śmietnikowa
Zalety SEAT-a Leona
wielofunkcyjność i wygodne finansowanie

Jesteś zainteresowany reklamą?

wielofunkcyjność i wygodne finansowanie